Seren Yüce, Çoğunluk, 2010

Şöyle bir alıntıyı yazmak istedim:

Amacım ünlü yazar William Faulkner’in, genç yazarlara Nobel Edebiyat Ödülü’nde yaptığı konuşmada verdiği öğüdü ileride daha başarılı olacağına inandığım Seren Yüce gibi genç kuşak sinemacılarımıza da anımsatmaktır: “İçinde aşk ve şeref, şefkat ve gurur, merhamet ve fedakarlık gibi gerçek doğruluklardan, bu evrensel hakikatlerden mahrum bir hikaye gelip geçici olmaya ve unutulmaya mahkumdur!”1

Türkiye’de yaşayan bir sanatçının neden böyle bir film yaptığını, neden bu baba ve oğul karakterini yarattığını, bunları neden bu kadar iğrenç ve kısır döngünün içinde yaşattığını çok iyi anlıyorum. Ama bu karakterlere hiçbir aydınlık, hiçbir boşluk verilmezse, bir süre sonra sadece bir kin filmi oluyor. Hiçbir çıkışları yok. Kadınları soktuğu durumdan, kadınların erkekler yüzünden geldikleri durumdan pasif objeler oluşlarına da ne büyük tutkuyla karşı çıktığını anlıyorum Seren Yüce‘nin; ama olmaz ki. Filmin boşluğu yok, sadece Seren Yüce ve onun algısı vardı. Ama insan bu olamaz.

Ahmet Yıldız, yazısının başında bu filmin nasıl bir büyük kötülüğe hizmet ettiğini daha sert ve bilgili bir şekilde anlatmış. Hak veriyorum. Kapitalizmin eleştiri modaları o kadar kaymış durumdaki asıl gerçek meseleler unutulmuş, sınıf emek sömürü gibi. Tarihimizle, babamızla, cinselliğimizle yüzleşmekten bıktık, bu yüzleşme bizi nereye götürüyorsa. Bunun dışında insana dair bir şey arayan bir filmci olarak, bu film benim için bir hayal kırıklığı oldu, neredeyse her arkadaşım bayılıyor, öneriyordu izlememi.

Zooey‘in Franny‘e dediğini Seren Yüce de dinleyebilir, Proffessor Tupper‘lardan nefret etme, o insanları üreten sistemi eleştir.

1

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s