Ahu Öztürk, Toz Bezi, 2015

Filmle ilgili okuduğum röportaj ve yazılar bir diyalog alanı oluşturması açısından iyi olsa da bu fakirlik taklidi filmlerle ilgili endişelerim var.

Fakirliğin bu şekilde taklit edilmesi biraz huzursuz hissettiriyor. Karakterler karton gibiydi, sadece görünüşte varlar. Arkalarını dolduran şey uzaktan uzaktan onlara bakan bir insanın ilk gözlemleri gibi. Sadece “fakir” tarafın değil, “zengin” tarafın da yapaylığına şaştım kaldım. Bu yönetmen hiç mi bir insan tanımamış hayatta,dinde, mitolojide, trajedilerde, sanat tarihinde? “Poverty vultures” diyorlar buna. İnsanların karakterlerini dışarıda bırakarak izlenilen bu filmler, bir şeylere zarar veriyor olmalı. Üzülme taklidi yapıyoruz, ağlıyoruz sonra bitiyor. Gerçek bir şeye dönüşmüyor.

Bu filmlerdeki yapma aksan ve her fakir insanın aynı mahallede aynı evde yaşaması bana yaratıcılıktan, sinemadan çok uzak geliyor. Uzun sıkıcı, sadece oyuncunun oyununun izlendiği çekimler, rastgele ritimsiz kurgu. Edebiyat yok. Filmdeki herkes kaçtı. Cefo kaçtı, kadın kaçtı, en sonunda diğer kadın da kızla bir yerlere gidiyorlardı. Yani nasıl bir hikaye ki bu? Bilmiyorum, böyle filmleri yapan sinemacılar daha toplumsal ulvi bir amaç için bir proje olarak üretiyorlar heralde filmlerini. Ama bu ulvi amaç neymiş anlayamadım, kime kızmamız neye yönelmemiz gerekiyordu? Orta sınıfa mı? Bir de bu içinde patlayan öfke ne işe yarıyor? Buzdağın herkesin gördüğü yüzünü tekrar göstermek niye? Ne bileyim, birazcık minicik tutku, yaratıcılık olsa yönetmen bize gerçek samimi görüşünü söylese, dağın görünmeyen yüzünü araştırsa, nedenlere gitse, karakterleri geliştirse. Facebook feed’imdeki haberler gibi. Herkes çook üzülmüş, kahrolmuş üzüntülerinden. Üzülmüşler de üzülmüşler. Üzülmekten başka bir şey yapamamışlar. Ayda bir görünen ceset fotoğraflarından pornografi oluşmuş. İnsanlar savaş haberleri paylaşıtıktan sonra Cihangir’de kahvelerini içmeye gönül rahatlığıyla çıkmışlar.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s