David Lynch

Mayıs ayı karanlık karışık. David Lynch’in zihnine girmeye uygun. Kahvaltıdan sonra Carl Gustav Jung kitapları okuyorum, akşamları David Lynch filmleri izliyoruz.

Kısa filmlerini, Eraserhead’i ve Elephant Man’i izledik.

Eraserhead üzerine konuşulanlar:

Modern Adam. Baba olmak istemiyor, sorumluluklar ve istenmeyen çocuk. Kadınla ilişkisi bir olasılık olarak kaldığından bir canavar olmuş. Ne zamanki o olasılık bitiyor, adam canavarı öldürüp huzur bulduğu Lady in the Radiator’ına kavuşuyor. Filmin başında Henry ağzını açar ve dışarı yaratık çocuğuna benzeyen bir yaratık çıkar. İrem bunu bir söz olarak yorumladı, Ağzından bir kelime, bir söz gerçekleşti. Kadınla ilişkisine dair belki de ve bu olasılık yaratık çocuğu dünyaya getirdi. Lady in the Radiator gökten düşen tüm olasılıkları ezince de birbirlerine kavuştular.

Elephant Man:

Never, never! Nothing will die,

The stream flows, the wind blows,

the cloud fleets, the heart beats.

Acı çeken çirkin adam. Güzelliği annesinin portresine hapsetmiş, insanlara güzelliğe sahip olduğunu ispatlamaya çalışıp duruyor. Sesi mahcup bir çocuk. Güzelliğe hayran. Ben onu bir sanatçıya benzettim. 2 tane iktidar arasında oyuncak olmuş. 1 tanesi daha dürüst, sirk sahibi. En azından onu alıp kullandığını itiraf ediyor. Ona kötü davranıyor çünkü değersiz bir ucube olduğunu düşünüyor. Diğerleri daha kötüler (Am i a good man or am i a bad man? diye sordu zaten Mr. Treves karısına) Çünkü sirkci adamın yaptığının aynısı yapıyorlar farkında olmadan. Ama John’un gözleri boyanmış güzellikle, parfümle, kıyafetlerle, tiyatroyla. Burada ben kendimi hatırladım. Acaba gözümüzü boyayanlara kapılıp aslında sirkteki ucube olduğumuzu unutuyor muyuz? Filmin en iyi sahnelerinden biri John’un odasına parayla giren avam takımının alaylarından sonra adamın yüzüne tutulan ayna, aynada kendini ve gerçekte kim olduğunu görüp çığlık atması. İnsan kendiyle yüzleşmeli.

Ah bir de güzelliğe nasıl da tek başına sahip olmak herkese kanıtlamak istiyor annesinin portresiyle. Bir de inşaa ettiği katedral var. “Bu bir kilise mi?” “Hayır katedral” İçinde insan olunca katedral oluyor. Yani Elephant Man mekanının içine kendini de koymak istiyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s